<
< <

<6 Şub 2007/h2> <
< <

<

Sevgili arıcılar artık ilkbaharın ucu görünmeye başladı. Hepimizi tatlı bir telaş saracak. Hazırlıklarımızı tamamlayacak, sağ kalan arılarımızı güçlendirecek ve güçlü kolonilerle ilkbahara gireceğiz (!)

Buraya kadar her şey güzel ancak, bazı konular var ki insanı kara kara düşündürüyor. Çevremize baktığımız zaman birçok eksiklikler görüyoruz ve bu eksikliklerin kolayca giderilemeyeceğini düşünmek bile istemiyoruz. Arı malzemeleri satan veya temin eden sitelere girdiğimiz zaman gördüğümüz eksiklikler şizofren ya da paranoyak yapacak kadar fazla. Eğitim idaresinde bir düşünce vardır: “Her şeyin en iyisini yapacaksın ve bu yapacağın işlerde çevrenin imkânlarını kullanacaksın. Üsttekilerden beş kuruş talep etmeyeceksin.” Ne yazık ki arıcılıkta da aynı düşüncenin hâkim olduğunu görüyorum. Malzeme gerekiyorsa ya oturup kendimiz imal edeceğiz ya da ileri görüşlü, ülkesine hizmet etmeyi seven ve ülkesinin diğer ülkelerle başa baş gitmesini isteyen bir kişinin bu malzemeleri üretmesini veya bir şekilde temin etmesini bekleyeceğiz. Çünkü “Ne yapıyorsan kendine yapıyorsun, yarın ölüp giderken ne yaptıysan sırtına yüklenip gideceksin.” gibi bir zihniyete sahibiz. Durum böyle olduktan sonra da arıcılara oturup hayıflanmaktan başka bir şey kalmıyor. Ülkemiz dışındaki arıcı malzemelerini; hangi arı malzemesi satıcısında var diye araştırdığım zaman hala Nuh'tan kalma malzemeleri gördükçe, kalıntı yapmayan etkili bir ilacın yurt dışında 15–20 yıldır kullanıldığını aynı tarihlerde Türkiye’de de piyasaya sürüldüğünü ama, kimsenin bundan haberinin olmadığını öğrenince, aynı ilacın bir ilçe tarım müdürlüğü deposunda atıl kaldığını arıcılara verilmediğini duyunca, çıldıracak gibi oluyorum.
Bu duruma “Dur” demenin zamanı geldi de geçiyor. Kaliteli bal üretimimizi artırmak istiyorsak bir şeyler yapmalıyız. Asla “Kelin merhemi olsa başına sürer.” diye düşünmeyelim ve çare bulmaya çalışalım. Şikâyet etmek yerine çözüm arayalım.

<

<0Comments:

<

<Yorum Gönder

< <

Links to this post:

<

< Bağlantı Oluştur/p> <

Yazı ve Resimler

    "<$BlogItemPermalinkURLhttp://bengubal.blogspot.com/2007/01/her-iekte-bir-ar-var-amabu-iek-trnden-u.htmltlHer çiçekte bir arı var ama,bu çiçek türünden şu a...gerPreviousItems"<$BlogItemPermalinkURLhttp://bengubal.blogspot.com/2007/01/bahar-dali.htmltlBAHAR DALIgerPreviousItems"<$BlogItemPermalinkURLhttp://bengubal.blogspot.com/2007/01/blog-post_27.htmltl gerPreviousItems"<$BlogItemPermalinkURLhttp://bengubal.blogspot.com/2007/01/blog-post.htmltl gerPreviousItems"<$BlogItemPermalinkURLhttp://bengubal.blogspot.com/2007/01/st-kapal-plastik-bir-kap-ve-fitil.htmltlKULLANALIM MI?gerPreviousItems"<$BlogItemPermalinkURLhttp://bengubal.blogspot.com/2007/01/formik-asit-buharlatirici.htmltlFORMİK ASİT BUHARLAŞTIRICIgerPreviousItems"<$BlogItemPermalinkURLhttp://bengubal.blogspot.com/2007/01/rnek-aricidan-rnek-alima.htmltlÖRNEK ARICIDAN ÖRNEK ÇALIŞMAgerPreviousItems"<$BlogItemPermalinkURLhttp://bengubal.blogspot.com/2006/12/bayram-mesaj.htmltlBayram mesajıgerPreviousItems"<$BlogItemPermalinkURLhttp://bengubal.blogspot.com/2006/12/elhan-i-ita.htmltlELHAN-I ŞİTAgerPreviousItems"<$BlogItemPermalinkURLhttp://bengubal.blogspot.com/2006/12/iyi-arc-nasl-olmal.htmltlİyi arıcı nasıl olmalı?gerPreviousItemsOrArchivePage> ered-by">Powered by Blogger

freeweb site counter
İZLENME