<
< <

<24 Şub 2007/h2> <
<ÇOBAN TAKVİMİ

< <

<

İnsanlar birçok işlerini düzene sokmak için mutlaka kayıtlar tutmuşlar. Zamanın akışını bilmeye çalışmışlar. Bunun sonucunda da zaman içerisinde çeşitli takvimler kullanıp durmuşlar. Bazıları güneşe göre bazıları aya göre takvim belirlemiş. Bütün bunları yaparken de en önemli işlerini düzene koymayı amaçlamışlar.
Bu amaçlar peşinde koşarken de denizci takvimi çiftçi takvimi gibi takvimler meydana getirmişler. Acaba eskiler neyi neye göre değerlendiriyor diye düşünürken Mehmet SARAÇ amca aklıma geldi. Kendisiyle bir saz kayığı yaptığı sırada tanışmış sohbetinde bulunmuştum. Aslen Ordu’nun Mesudiye ilçesinden olan Mehmet amca gençliğinde Bafra’ya yerleşmiş bir av meraklısı. Önceleri tek kırma, sonraları Browning marka otomatik tüfeğiyle yaptığı kaz ve ördek avlarını anlatmaktan büyük zevk alır. Bu arada boş gidip geldiği zamanlar da çok olmuş. Balık avını da öyle herkes gibi yapmaz, kendi kayığını ve ağını atölyesinde kendisi yapar. 1930 doğumlu bir ihtiyar delikanlı. Şimdilerde sadece balığa çıkıyor. Aklı fikri hala ördek avında. Yazlıkta mıdır, atölyede midir diye düşünürken damadının av malzemesi dükkânında karşılaştık. Ben de bu güzel tesadüfü değerlendirerek av yaparken kullandığı bir takvim olup olmadığını sordum. “Var, çobanların kullandıkları bir ‘Çoban takvimi’ var.” dedi ve anlattı. Anlattığına göre bu takvimi kullanmak için eski hesaba göre ”Rûmî takvim” Mart ayının ilk dokuz günü takip edilecek. Her gün bir ayı karşılıyor. Mart’ın 1. günü Mart ayını 2. günü Nisan ayını, 3. günü Mayıs ayını. Gün nasıl olursa karşıladığı ay da o şekilde geçermiş.
Bu takvimin doğruluğunu zaman gösterecek. Umarım yılların birikimi, benzerlerinin çoğunun başına geldiği gibi unutulup gitmez. Bazı söylenceler bize bilimden uzak gibi geldiği için dikkate almasak da halk arasında yaşıyor ve yaşatılıyor.

<

<0Comments:

<

<Yorum Gönder

< <

Links to this post:

<

< Bağlantı Oluştur/p> <

Yazı ve Resimler
    "<$BlogItemPermalinkURLhttp://bengubal.blogspot.com/2007/02/kisaca-bafra.htmltlKISACA BAFRAgerPreviousItems"<$BlogItemPermalinkURLhttp://bengubal.blogspot.com/2007/02/kbus-1.htmltlKÂBUS 1gerPreviousItems"<$BlogItemPermalinkURLhttp://bengubal.blogspot.com/2007/02/bafrada-ilkbahar-iekleri_3347.htmltlBafra'dan İlk ÇiçeklergerPreviousItems"<$BlogItemPermalinkURLhttp://bengubal.blogspot.com/2007/02/bafrada-ilkbahar-iekleri_19.htmltl Adlarını...gerPreviousItems"<$BlogItemPermalinkURLhttp://bengubal.blogspot.com/2007/02/bafrada-ilkbahar-iekleri.htmltl Ballıbaba gerPreviousItems"<$BlogItemPermalinkURLhttp://bengubal.blogspot.com/2007/02/blog-post_7941.htmltlAcaba Bahara Çıkar mı?gerPreviousItems"<$BlogItemPermalinkURLhttp://bengubal.blogspot.com/2007/02/blog-post_2948.htmltlÇıtır Kızlar İş BaşındagerPreviousItems"<$BlogItemPermalinkURLhttp://bengubal.blogspot.com/2007/02/blog-post_788.htmltlgerPreviousItems"<$BlogItemPermalinkURLhttp://bengubal.blogspot.com/2007/02/blog-post_14.htmltlSavulun Geliyoruz.gerPreviousItems"<$BlogItemPermalinkURLhttp://bengubal.blogspot.com/2007/02/nasil-geti-habersiz_06.htmltlNASIL GEÇTİ HABERSİZ...gerPreviousItemsOrArchivePage> ered-by">Powered by Blogger

freeweb site counter
İZLENME