<
< <

<18 Ağu 2007/h2> <
< <

<

İnşaallah seneye daha iyi olur düşüncesi her sezon sonu aklımızdan geçer durur. Bir sonraki senenin umutlarını beynimizin bir köşesinde sürekli bekletiriz. İşin ilginç olan tarafı da işini iyi yapan da bekler yapmayan da... Her mesleğin ya da hobinin kendine göre bir hazırlık süresi mutlaka vardır. Arıcılıkta da durum böyle. İster hobi olarak, ister ticari amaçla yapılsın hazırlık şart. İlkbaharı boşa geçirmiş, arının mevcudunu artırmamış olan arıcıların arıdan birşeyler beklemesi kadar yanlış bir şey yok. Ben dahil bir çok arıcı bal alamadığı zaman doğayı suçluyoruz. Neymiş efendim gündüzler çok sıcakmış, geceler çok soğukmuş,çok rüzgar esiyormuş, çiçekler erken kuruyormuş, arılar kovanları terkediyormuş vs... Bunlara daha pek çok mazeret ekleyebiliriz. Ancak, durum hiç de böyle değil. Eğer bilinçli bir çalışma yapmış isek arılarımız az veya çok mutlaka bal yapar. Uzun zamandan beri, bu işin ustası arıcı kardeşlerimizin yaptıkları uyarıları dikkate alanlar bu sene mutlaka iyi bir ürün almışlardır ya da alacaklardır. Çünkü ilkbaharda yapmış oldukları çalışmalar,harcadıkları emekler boşa gitmemiştir. Benim, kovanlarımda gördüklerimi sizler de görmüşsünüzdür. Arısı iki kata çıkmış olan kovanlar bir şekilde ikinci katı balla dolduruyorlar. Çıkmamış olanlarda bile az veya çok bal var. Hazırlanmamış ya da hazırlanmada geç kalınmışsa sonuç bu sene de hüsran olacaktır.
Biz arıcıların bundan sonra hüsrana uğramaması için yapmamız gereken;bu işi sadece hobi olarak yapan Türk arıcılığının gelişmesi için hiçbir maddi karşılık beklemeden gecelerini gündüzlerine katarak bilgilerini bizlerle paylaşan, bizi yönlendirmeye ve bilgilendirmeye çalışan ustalarımızın uyarılarını dikkate almak ve bu doğrultuda çalışmaktır. Saygılarımla.

<

<0Comments:

<

<Yorum Gönder

< <

Links to this post:

<

< Bağlantı Oluştur/p> <

Yazı ve Resimler

    "<$BlogItemPermalinkURLhttp://bengubal.blogspot.com/2007/08/bal-verimi.htmltlBal VerimigerPreviousItems"<$BlogItemPermalinkURLhttp://bengubal.blogspot.com/2007/07/albm.htmltlAlbümgerPreviousItems"<$BlogItemPermalinkURLhttp://bengubal.blogspot.com/2007/07/45-gn-kadar-nce-tohumlar-toprakla.htmltlARI OTUgerPreviousItems"<$BlogItemPermalinkURLhttp://bengubal.blogspot.com/2007/07/blog-post_286.htmltl Çevrede görülenler z...gerPreviousItems"<$BlogItemPermalinkURLhttp://bengubal.blogspot.com/2007/07/blog-post_21.htmltl gerPreviousItems"<$BlogItemPermalinkURLhttp://bengubal.blogspot.com/2007/07/sevinten-nara-atmakta-haksz-mym.htmltl ...gerPreviousItems"<$BlogItemPermalinkURLhttp://bengubal.blogspot.com/2007/06/minikler.htmltlMiniklergerPreviousItems"<$BlogItemPermalinkURLhttp://bengubal.blogspot.com/2007/05/iki-gndr-kendi-kendime-glp-duruyordum.htmltlİki gündür kendi kendime gülüp duruyordum.Yakın çe...gerPreviousItems"<$BlogItemPermalinkURLhttp://bengubal.blogspot.com/2007/05/ana-retimi-almalar-yava-yava-devam.htmltl Ana üretimi çalışmaları yavaş yavaş devam ediyor....gerPreviousItems"<$BlogItemPermalinkURLhttp://bengubal.blogspot.com/2007/05/destek-ekibi-acil-yardmlarn-esirgemedi.htmltlDestek ekibi acil yardımlarını esirgemedi ve Gebze...gerPreviousItemsOrArchivePage> ered-by">Powered by Blogger

freeweb site counter
İZLENME